Ana Sayfa Blog Yazı detayları
TOPKAPI SARAYI’NI GÖRMEDİN Mİ HİÇ?Bookmark and Shareİstanbul'da olup da Topkapı Sarayı'nı görmeyen 8 milyon İstanbullu varmış.
Ilık ilkbaharda gezmek kadar olmasa da İstanbul’u ziyaret etmek her zaman güzel. İstanbul, insanın gönül dünyasındaki bütün kırık döküklüğe ilham oluyor. Ben yaz değil de baharda yaptığım İstanbul gezisinden bir parça sunayım sizlere.

Bu anımı da kareleyin

Kendinizi İstanbul’un kucağına atıverdiğinizde serçeler ikindi yağmurunda ıslanışımıza şahit olurken, güvercinler yuvalarına kaçmayı tercih ediyor. Emirgan’a rotamızı çevirdiğimizde akşam ezanının semayı inletişi ile Laleler açılıveriyor Rahman’a. Biz de bu ana şahit olurken, Lalelere eşlik ederek dua ile huşuya dalıveriyoruz. Ben de bu meyanda gezdiğim o efsunlu, her yeri tarih kokan İstanbul’u seyir defterime an be an aktarmayı tercih edenlerden oluyorum.


Gün ağarmadan İstanbul’da güneşin doğuşunun arz-ı endam ettiği semte doğru yol alıyoruz. Yol güzergâhında midelerinin derdine düşen, diğer yandan poz vermekten kaçınmayan martıları makinemizin içine alıverdik. Sarayburnu'nun denize yansıyan ışıklarında güneşin doğuşunu seyretmek ve onların fotoğrafını çekmek paha biçilemezdi. Beyhude yaşamların üzerinden milyonlarca kez geçen güneş, her yeni güne umutla uyanışı, ‘bu anımı da kareleyin’ haykırışı beni tefekkürde zirveye ulaştırdı.

Nihayet bu kadar sözü getirmek istediğim mekân, tarih kokan Topkapı Sarayı’nın kapısındayız. Gerek mevsimi gerekse mimarîsi bakımından havadan, denizden, karadan görenleri efsunlayan, evlerimizin vazgeçilmez kadrajı olan ihtişamlı Osmanlı sarayını gezmeye başladık. Elimizden bir an olsun düşürmediğimiz makinelerimiz ile yüksek duvarların ardındaki saltanat kapısına yaraşır bir kapıdan, Bab-ı Hümayun’dan, dış avluya doğru süzülüverdik. Ulu çınarların bulunduğu yoldan geçerken dikkatle gözlemleyenler görürler, çınarlarla minik incir ağaçlarının sarmaş dolaş bir bedende büyümeye çalıştıklarını. Aynı Osmanlı’nın her milleti kucaklayışı gibi, çınarın diğer ağaçlara izin verişi bedeninde…

Devlet işlerinin görüşüldüğü Divan-ı Hümayun, padişahın yabancı elçilerle görüştüğü Arz Odası ve konuşulanların duyulmasını engellemek için yapılan çeşmeler, düşmanlarını titreten Osmanlı padişahlarının kaftanları, gözleri kamaştıran Mink sülalesine ait çini porselenleri, dünyanın en kıymetli taşları ile süslü savaş aletleri, zümrütlü kama, heybetli tahtlar ve namına yakışır pek çok efsanesi olan Kaşıkçı Elması elbette İstanbul’a yolu düşen herkesin defalarca kez ziyaret etmesi gereken bir mekânda, Topkapı Sarayı’nda . Lakin benim Topkapı Sarayı’nda önemle vurgulamak istediğim, gözlerimizin idraki ile ruhumuzu etkisi altına alacak Has Oda’dan bahsetmek istiyorum.

Hasan Can’ın rüyası

Adı gibi has gül kokularının sahipliğini yaptığı oda, bir zamanlar Osmanlı padişahlarının daimî ikametgâhı ve ofisiydi. Bahçeden girişte tüylerimizi diken diken eden, saniyelerle bizi kör bırakan, zamanı vuslata bağlayan bu taş, ilk görüşte gözlere, gönüllere ne çağrıştırır bilmem ama bu, padişaha her gün ölümü hatırlatmak için yerleştirilen musalla taşıdır. Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ın fethiyle halife oluşu, kutsal emanetlerin Osmanlı’ya intikal edilişine vesile olur. Tarihî olay, 1517 yıllarındaki savaşın sonucu gibi gözükse de aslen ruhanî bir süreçtir. Yavuz Sultan Selim’e ruhanî çağrı ilim erbabı arkadaşı Hasan Can’ın rüyasıyla ulaşır. Rüyada Hasan’a dört arp gelir: “Selim Han’a söyle, Rasul’ü halifelik için onu bekliyor.” İri kara gözlü, sık sakallı genç devam eder ve kendilerini tanıtır: “Bunlar Hazreti Ebubekir, Hazreti Ömer ve Hazreti Osman ve Ben de Ali’yim.”

Yavuz Sultan Selim Han, fetih sonrası ilk hutbesinde Hâkim-ül Haremeyn diye tanıtılırken gözyaşları içersinde, “Ben ancak Hâdim-ül Harameyn olabilirim” der. 1917’de Fahrettin Paşa’nın Medine’den gönderdikleri ile beraber toplam 605 parça olarak bilinen kutsal emanetler son halini alır.

Ecdada layık mıyız?

Ecdadımız Osmanlı’nın dünyanın her bir köşesinde emaresi okunurken, Hırka-i Şerif, Peygamberine hürmet ve saygıda kusur etmekten korkan ama koca haçlılara kök söktüren Osmanlı’da Ramazan’ın 15. günü devlet erkânı ve davetliler tarafından ziyaret edilirdi. Ayasofya’da öğle namazını takiben başlayan ziyarette, şadırvanda, girişte ve çıkışta eller yıkanır; bu suretle dışarının tozu içeriye, içerinin kutsal tozunu ise dışarıya çıkarmamak amaçlanır idi. Başta padişah Hırka-i Şerif’in eteğini öperdi. Hırka-i Şerif, zemzeme batırılmış, saray tarafından hazırlanmış, Peygamber’i öven yazılar yazılı destimal (el mendili) ile silinir, amber dumanı ile kurutulurdu. Osmanlı’nın inceliğine söz söylenemezken, dahası düşünülerek bu mendiller ziyarete gelen nasipli kullara hediye edilirdi. Ziyadesiyle mutlu olan mübarek nasipli kul, evladına şu mısralarla vasiyette bulunurdu:

“Beni gül suyuyla yıkayasın…

Yüzümü destimalle örtesin…

Kefenimi tekbirle bağlayasın…

Beni Rabb’ime Yasin-i Şerif’le yolculayasın.”

Rahmet-i Rahman’ın rahmetine mazhar olma arzusuyla yanan Yavuz Sultan Selim’in, ümmet-i Muhammed’in birliği için yazmış olduğu şu mısraları yazıma eklememeyi haksızlık olarak addederim.

“Milletimde ihtilaf- u tefrika endişesi,

Kuşe-i kabrimde dahi bi-karar eyler beni.

Müttehidken savlet-i a'dayı def'a çaremiz,

İttihad etmezse millet da'dar eyler beni.”

Allah c.c. ecdadımızdan razı olsun. Ruhları şad olsun. Rabbim, bizlere de, Osmanlı torunu olmanın bilincinde, nazik, naif bir kul olarak ömür sürmeyi nasip buyursun.Hatice Tüfekçi

http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=4166    Puanlama sonucu puan (2,7)
    1     2     3     4     5    

Toplam (658) oy kullanilmis.

Yazar: Hatice TÜFEKÇİ
Tarih: 6.01.2012 07:33:11
Okunma : 54597

Toplam (31028) yorum yapilmis.
 
 isim      mail (gizli kalacaktır)

Beni Hatırla
WehH2qr2Xat  25.01.2015 13:43:49
ahhh yes to soul mate friends, the ones who have known u over a long preoid of time ( have embarrassing stories like i have of u hahaha. i'm thinking of that phone call u made to me from washington dc ) to honest friends who tell u when u look like a crack whore heh.
zvwAsZ5GOC  26.01.2015 10:14:41
<a href="http/axztwyotkg.com">Knewgodle</a> wants to be free, just like these articles!
l4LhGwcR1Qj  26.01.2015 13:10:19
Furrealz? That's maloslvuery good to know. http/umzvwcve.com [url=http/pnvantww.com]pnvantww[/url] [link=http/eerdbogew.com]eerdbogew[/link]
wkskgndo8  27.01.2015 05:32:37
That hits the target <a href="http/ygfyawbgza.com">pertlcfey.</a> Thanks!
xlDT4czZZ  29.01.2015 10:01:14
01 May 26, 2012 17:43 Romina Hi Anna! I'm so glad to know about you your cycling exenirepce! Thanks to share with us those amazing (yasak kelime)tures ;-)So the best ice cream you've ever tried What about that deliciousl ice cream we enjoyed at Reggio? ;-PBest wishes! http/yrtbmn.com [url=http/pazfaxxdg.com]pazfaxxdg[/url] [link=http/hlnashpxbu.com]hlnashpxbu[/link]
zfWJKSymRisJRqufnO  7.8.2015 23:02:11
YCRpnr http/www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
sYKgklCJmIZmTh  14.8.2015 01:54:44
I hate shopping <a href=" http/www.emilyballatseawhite.co.uk/performax-ginseng-500-mg.pdf#may ">performax ginseng 5 tablet</a> Shell canceled its 2013 Arctic offshore drill season afternumerous troubles there last year. But it plans to send ships tostudy sites around oil prospects in the Chukchi Beaufortseas, according to permit applications.
nwoJDKAISm  14.8.2015 01:54:44
Would you like a receipt? <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/buy-cipla-tadacip.pdf ">natural tadacip 20 mg</a> Texas recently passed a bill that bans abortions after 20 weeks, requires all abortions to be performed at ambulatory surgical centers requires abortion providers to get admitting privileges at a hospital within 30 miles. North Carolina passed a law that restricted insurance coverage for abortions required abortion clinics to meet the same safety stards as ambulatory surgical centers.
sYKgklCJmIZmTh  14.8.2015 01:54:45
We work together <a href=" https/diverseabilities.org.uk/reviews-for-tadalista.pdf#vanished ">when to take tadalista</a> The government also opposed the provision, as it would havescuttled the planned auction of Libra, Brazil's largest-ever oildiscovery, for which the rules have already been published. Thearea has an estimated reserves of 8 to 12 billion barrels ofoil, or enough to supply all U.S. oil needs for nearly twoyears, according to the ANP.
nwoJDKAISm  14.8.2015 01:54:45
Could I borrow your phone, please? <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/suhagra-50-cipla.pdf ">suhagra 50 mg benefits</a> Analysts at Lazard Capital Markets raised their price targeton the solar panel maker to $20 from $18, citing confidence inthe company's earnings power cash flow generationcapabilities in 2014 beyond.
sYKgklCJmIZmTh  14.8.2015 01:54:46
I really like swimming <a href=" http/idealcases.co.uk/virility-ex-no-brasil-onde-comprar.pdf#souvenirs ">virility ex para que serve</a> The Jets also hired Matt Bazirgan as assistant director of pro personnel. David Boller, Aaron Glenn, David Hinson Christopher Prescott were named area scouts, Rick Courtright was named the national college scout.
nwoJDKAISm  14.8.2015 01:54:46
Have you got any experience? <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/tadacip-erectalis.pdf#dance ">tadacip rezeptfrei</a> The Vikings scored a second touchdown on a second big play in the second quarter to go in front 17-7. Adrian Peterson made it look easy by running up the middle for a 60-yard touchdown on the first play after a poor, 31-yard punt by Zoltan Mesko.
sYKgklCJmIZmTh  14.8.2015 01:54:47
Have you got a telephone directory? <a href=" http/www.emilyballatseawhite.co.uk/performax-ginseng-500-mg.pdf ">buy performax online</a> But Zimmerman said he did not pull out his gun until after Martin approached him; an altercation developed, Martin ended up on top of Zimmerman, slamming Zimmerman's head into the ground after punching him in the face.
nwoJDKAISm  14.8.2015 01:54:47
I'm sorry, she's <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/suhagra-online-india.pdf ">suhagra does it work</a> Cranberry is an unmistakable fruit of autumn , of course, the Thanksgiving holiday. Harpoon's Grateful Harvest, brewed with the puréed berry, certainly lives up to the same tradition in a respectful way. Indeed, one of our taste panelists noted, "I'm glad it's not red in color super sweet because that would be tacky." This medium-bodied brew takes advantage of cranberry's natural tartness to balance out its slightly sweet, bready profile. It's refreshing, distinct, very drinkable.
sYKgklCJmIZmTh  14.8.2015 01:54:48
Could I ask who's calling? <a href=" http/thefratellis.com/site/order-tadaforce.pdf#inhale ">tadaforce soft-20</a> The Indian government has issued 15 pages of regulationsthat need to be followed when hling pesticides - includingwearing protective clothing using a respirator whenspraying. Pesticide containers should be broken when empty not left outside in order to prevent them being re-used.

© 2011 Copyright Hatice Tüfekçi