Ana Sayfa Blog Yazı detayları
TAHA AKKOR İLE MÜZİĞİNİ KONUŞTUK!Bookmark and Share
Yıldızları da Al Yanına eseriyle çok sevilen Taha Akkor ile Medine deyince aklımıza gelen habercimiz Hatice Tüfekçi konuştu.
Onu dinleyince su misali, lal oluyor insan… Gece şalını örterken üzerine bir Medineli gibi yıldızları da yanına alıp, Kabe’nin yanındaki o çocuk olmaya gidiyor. Gözlerimizde inci yaşlarla, ellerimizde yitik sevdamızla sahipsiz güller gibi Sultanlar Sultanını karşılamayı ümit ediyoruz. Gariptir… Hal mahcuptur… Kelimelerse kifayetsiz. Ebruli bir sevdanın yankısı bu olsa gerek!

Ve bir bakışa muhtaç ümmet! Alemlere Rahmet Efendiler Efendisinin sürmeli gözleri süsler rüyaları. Eğer bir gün Nebiler Nebisi aklıma ansızın düşsün, gönlüme bir güneş gibi doğsun derseniz Taha Akkor’a kulak vereceksiniz ve sürükleneceksiniz maneviyat dünyasına.

İlkin nisan ayında bir söz aldık. Kutlu doğum münasebeti ile yurt içi ve yurt dışındaki konserleri birbirini kovalarken, aldığımız sözün tarihi çok ötelere ertelenmişti. Ufukta mayıs ve haziran vardı. Bir gününü bulup, merak ettiğimiz soruları keyifle sorduk. Röportajımız esnasında mütevazi halleri ile kimi zaman müsaade istedi, kimi zamansa aile hayatı ile ilgili sorularımızın yanıtını tebessümleri ile cevapladı. Ha bir de unutmadan, “Naz Lambası” adlı kitabının çıkacağının müjdesini verdi.

İnsanlar sizi Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’e olan özlem, sevgi ve hasret yüklü ezgilerinizle tanıyor. Peki, bunun ötesinde Taha Akkor kimdir?

İnsanlar gerçekten beni böyle tanıyor ve yazıp bestelediğim eserlerden bu şerefli manaları çıkarıyorlar ve bana da böyle şerefli bir elbise biçiyorlarsa ne büyük bir mutluluk… Bu güzel mananın ötesinde hayatımda, sıradan insanların hayatından farklı bir hayat hikâyem yok. Zaten bugüne kadar da özel hayatımla ilgili gündeme gelmek istemedim ve özel hayatımla ilgili bilgileri hiç ön plana çıkartmadım. İnsanların beni söylediklerimle, anlatmak istediklerimle gönüllerinde yer etmesini arzuladım.

Evet, bu soru biraz klişe olacak ama hayli merak edilen bir soru! Taha Akkor’un ezgi-ilahi serüveni nasıl ve ne zaman başladı?

2001 yılında İbrahim Sadri Bey'in teşvik ve yardımlarıyla folk müzik, Muhammet Alperen Bey’in emekleriyle ilk albümüm dinleyenlerimle buluştu. Tabi bu buzun görünen tarafı albümden önce de gönlümden geçen bu sanat tarzını arzulayarak ve bu yönde hazırlanarak geçirdim. Yazmak için okumak gerek ben albümlerde yazdığım beste ve müzikleri çok öncesinde defalarca okuyup albüm için uygun hale getirdim.

Nasıl yani?

Yani bizim eserlerimiz hazır çorbalar gibi değil yaptım oldu diyesiniz. Mutfağında ince uğraşlar, marifetler ve emekler var. Ben 2001 yılına kadar sanatımın mutfağında uzun bir dönem geçirdim.

Müzik hayatına ilk başladığınız zamanki hedeflerinizle şu andaki hedefleriniz arasında fark var mı?

Marifet iltifata tabiyse ve ben ne zaman bir iltifatla müşerrefsem doğru şeyler yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Benim öyle kişisel hedeflerim yok yaptığım sanat adına. Doğru bildiğim şeyi doğru bildiğim sürece doğru şekilde yapabildiğim kadar yapmak felsefem. Başladığım yerdeki samimiyetimi geldiğim ve bitirdiğim yerde koruyabilmek.

“Sanat Hak içindir, Hakk’ın güzelliklerini görmek içindir” diyoruz. Peki, siz müzik için bu hususta neler söylersiniz?

Her lisan kendi halince arzu halini dile getirebiliyorsa ben de yaptığım bu müzikle arz-ı halimi dile getirmek istiyorum. Her gün yeni bir çaba ve heyecan ile uyanıyorum. Şarkılarımla, şiirlerimle, yorumlarımla güzeller güzelini söylemeyi çalışıyorum.

Seslendirdiğiniz albümler içersinde en etkisinden kurtulamadığınız ezgi hangisidir?

“Lal olur” eserinin bendeki yeri hep ayrıdır ve ayrı kalacaktır. O kadar çok konuştuğumuz bu devirde susmaya o kadar çok ihtiyacımız var ki oysa. Susarak konuşmaya.

Taha Bey seslendirdiğiniz eserlerde Peygamber aşkı olunca işin boyutu değişiyor, yükü ağır bir sorumluluk değil mi?

Kırık dökük hali olanlara iltifat ile bir soru sormak bazen sorunun muhatabını sorunun ağırlığı altında ezebiliyor. Size şunu ifade edeyim gözü görmeyene de, eli olmayana da, gülü bir kere koklatmanız gülün güzelliğini anlamasına kafidir. İşte mutfağımızdaki eserlerin güzelliği ezbere bildiğimiz bu tarifin güzelliğindendir. Zira ne sesimiz ne sözümüz ne sazımız güzel olan, onları güzel yapan güzeli söylemesinden.

Sırayı merak edilen bir soru alsın. Konser öncesi ya da sonrası çalınan kulis kapıları! Bir gençler kapıyı çalar ve cılız ses ile müsade isteyerek, Peygamber aşkı için okunan ilahiler hürmetine size hayranlığını dile getirir. İster istemez sanatçı etkilenir. Bu zor bir imtihan değil mi?

Nazik ve zarif bir üslupla müsaade istiyor Taha Bey, yanıtsız bırakıyor sorumuzu. Saygı duyduğumuzu belirtiyoruz.

Kimleri dinlersiniz?

Bu soruyu 3 yıl önce sorsaydınız size isimler söylerdim. Ama şimdi sadece enstrümantal albümler dinlemeyi tercih ediyorum.

İnternetten indirme modası, korsan, dinleme siteleri derken kaset ve cd satışları bundan 5-6 yıl önceki hale göre daha yetersiz ve hatta az. Siz yeterli buluyor musunuz albüm satışlarınızı? Ya da şöyle söylemek daha doğru olsa gerek; ezgi severlerin yeterince eserlerinizi sahiplendiğinizi düşünüyor musunuz?

Rakamlarla bir şeyleri ifade etmek bazen işin özünü yansıtmayabilir. Biz sayılardan münezzeh bir duygu ve düşünceyi ifade eden müzik tarzı yapıyoruz. Bizi biz yapan milyonlara hitap eden bir popular sanatçı olmak yerine sizinle aynı duyguda yüreği çarpan yolcularla yola düşmek. Ben benimle yola düşen bir muhabbet kervanının müziğini yapıyorum. Bir olsak da bin olmasak da yol aynı, iz aynı, hedef aynı.

Müzik bambaşka bir sanat dalı, hele ki işin içersinde Peygamberi sevgiyi aşılayan bir tarzı olunca başka sanatlara zaman ayırmak zor olsa gerek. Bu meyanda sizin ilgilendiğiniz daha başka sanat dalları var mı?

Bir müzik firmasının sahibiyim. Birçok albümünde proje ve konsept çalışmalarında bulunuyorum. Bu konuda bir hayli yoğun ve tempolu bir hayatım var. Konser seyahatlerinden vakit kaldıkça bunlarla ilgileniyorum.

Teşekkür ediyor ve hayatınızda başarılar diliyoruz…

Zamansızlığın sebebinden dolayı geciken röportajımız için özür dilerim. Ayrıca ben teşekkür ediyorum. Dünya Bizim okurlarına sevgiler…

Hatice Tüfekci


http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=6979    Puanlama sonucu puan (2,6)
    1     2     3     4     5    

Toplam (703) oy kullanilmis.

Yazar: Hatice TÜFEKÇİ
Tarih: 6.01.2012 03:03:24
Okunma : 157367

Toplam (124701) yorum yapilmis.
 
 isim      mail (gizli kalacaktır)

Beni Hatırla
EtFIMIgibD  7.8.2015 22:57:27
vs1rks http/www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
qnYkvQJGuyw  7.8.2015 23:04:09
pCieCt http/www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
SOHvmailIukNmkOeY  7.8.2015 23:12:39
d7J4KF http/www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
XBcXKlexrwpR  14.8.2015 00:08:56
Hold the line, please <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/super-p-force-recensioni.pdf#my ">super p force shop</a> Refocusing on gold, Barrick then twice reached deals to buyNo. 2 gold miner, Newmont Mining, first in 2008 later in 2010, the sources said. Each time Munk scrapped thedeal late in the game, largely due to differences around how thecombined entity would be led.
XBcXKlexrwpR  14.8.2015 00:08:57
Have you got a current driving licence? <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/viagra-super-p-force-sildenafil-100mgdapoxetine-60mg.pdf#summit ">super p force funciona</a> "Colorado is purportedly a very healthy state knowing people who live there, I underst why. They are always out there climbing mountains," said Jim O'Connor, a principal at actuary firm Milliman in Chicago.
XBcXKlexrwpR  14.8.2015 00:08:58
How do I get an outside line? <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/buy-cipla-tadacip.pdf#shed ">order tadacip</a> Agreement has yet to be reached between the two regulators on a more controversial provision regarding margin requirements, in large part because international principles on that point have yet to be completed, an EU official said.
XBcXKlexrwpR  14.8.2015 00:08:59
I'm doing a phd in chemistry <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/buy-cipla-tadacip.pdf#fortunate ">tadacip safety</a> AEG defense attorney Marvin S. Putnam told jurors during opening statements in the negligence lawsuit in April that the case centered on personal responsibility — specifically Michael Jackson's decision to ask Murray to administer propofol as a sleep aid while he prepared for his shows.
XBcXKlexrwpR  14.8.2015 00:09:00
Have you seen any good films recently? <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/suhagra-online-india.pdf ">order suhagra online</a> Tuesday's hearing the Fed decision will "mark thebeginning of the end for the warehousing issue may have farmore painful implications for the banks in the future," saidNick Madden, senior vice president chief supply chainofficer at Novelis in a blog on Monday.
XBcXKlexrwpR  14.8.2015 00:09:01
I'd like a phonecard, please <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/super-p-force-recensioni.pdf ">super p force ervaring</a> Kawasaki Rail Car Inc., headquartered just north of New York City but part of Kawasaki Heavy Industries, was awarded the contract by the board of the Metropolitan Transportation Authority, the largest transportation network in North America.
XBcXKlexrwpR  14.8.2015 00:09:02
What do you do? <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/buy-cipla-tadacip.pdf ">tadacip 20 wirkung</a> If you like your summer getaways affordable, old school, unpretentious, this crowd-pleaser on Minnesota's Pelican Lake attracts plenty of like-minded families who return year after year. You stay in rustic lake cabins, get called to meals by a bell, wile away the long summer days with kayaking, scavenger hunts, swimming, pony rides, fishing, tennis, golf, sailing. The American Plan includes accommodations, meals, a full roster of activities that includes water sports. 
XBcXKlexrwpR  14.8.2015 00:09:03
Canada>Canada <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/viagra-super-p-force-sildenafil-100mgdapoxetine-60mg.pdf#mockery ">pharmacie en ligne super p force</a> No, we&#8217;re not going to give yet another slush fund to the most wasteful, profligate, corrupt president in US history, so he can fund his little army of brownshirts ahead of the next election season.
XBcXKlexrwpR  14.8.2015 00:09:04
I've been cut off <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/suhagra-100mg-review.pdf#scared ">cipla suhagra tablet</a> In a sign of mourning, some of Venice's gondoliers were stopping service Saturday afternoon, the ANSA news agency said. It quoted the head of Venice's gondolier's association, Nicola Falconi, as saying the increased congestion is due to new vaporetto lines that have entered service private boats, primarily from hotels, that are clogging the Gr Canal.
XBcXKlexrwpR  14.8.2015 00:09:05
How long are you planning to stay here? <a href=" http/www.bvpanthers.com.au/index.php/how-to-take-suhagra-25.pdf#respectively ">suhagra with milk</a> She said that as a child she loved documentaries "was known to cry every time the lions would eat the gazelles" now she is older she is still upset by the thought of human animal suffering the destruction of the natural environment.
OIPcdaEwRnEEF  14.8.2015 00:09:15
Just over two years <a href=" http/www.fasrm.com/eriacta-kaufen.pdf ">ranbaxy eriacta list</a> With its $55.6 million opening, according to an estimate from distributor Warner Bros., &#8220;Gravity&#8221; found commercial success thanks to A-list stars, stellar reviews 3-D effects—a trio of elements that have generally been losing significance in franchise-driven Hollywood.
OIPcdaEwRnEEF  14.8.2015 00:09:16
I'd like to change some money <a href=" http/www.fasrm.com/price-of-lovegra.pdf ">lovegra online</a> In recent seasons, there has been a groundswell to go back to the original format. Incoming commissioner Adam Silver acknowledged there was a perception that the team that came into the Finals with the better record was at a disadvantage if the series was tied 2-2 because it had to then play the pivotal Game 5 on the road.

© 2011 Copyright Hatice Tüfekçi