Ana Sayfa Blog Yazı detayları
VEDA HUTBESİ O GÜN İRAD EDİLMİŞTİ Bookmark and Share


Tarihte bugün; Efendimiz (s.a.s.) son kez mübarek devesi Kusva'nın üzerinde Ashabına seslendi!
Veda Hutbesi adından anlaşılacağı üzere Peygamber Efendimiz (s.a.s.) veda nitelikli ashabına son seslenişi, hutbesi idi. Mübarek devesi Kusva’nın üzerine pür-nur bedenleriyle inci gibi dökülen sözlerle Allah-u Teâlâ’yı şahit kılarak, bizlere ilmi hükümleri beyan ediyordu.

Ezberlenilecek tılsımlı bir hazine…

Lise yıllarımdayken kıymettar edebiyat hocamız Veda Hutbesini ezberlememizi ve bu hutbe ile sözlü yapacağını söylemişti. Haftalarca Veda Hutbesini bizlere açıklayan, ilerde insan hakları davamız için bu hutbenin büyük önemle işimize yarayacağını söyleyen hocamız, o yıllarda biz talebelerine ezberletilecek en güzel mirası ezberletmişti. Günümüzde hangi hoca talebelerine Veda Hutbesini ezberletiyor bilmiyorum ama o yıllarda bu güzel hutbeyi okulda ezberlememiş olsaydım yine de ailem bana Veda Hutbesini ezberletecekti. Gelin sizler de bugünün hürmetine kendimize, evlatlarımıza Veda Hutbesini öğretelim. Akşam, çay keyifli sohbetlerimizde Veda Hutbesini konuşalım, hangi emanetleri bırakmış ikrar edelim, hangi yasaklar konulmuş gözden geçirelim… Hatırlayalım… Emin olun hayatınızı, yaşam düsturunuzu çok etkileyecek.

Zülhuleyfe’de hazırlık var!


Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in Hicretin onuncu senesinde hacc-ı şerif niyeti ile Mekke-i Mükerreme’ye gideceği ilan olundu. Efendimiz (s.a.s.) ile hac etmek isteyenler Medine-i Münevvere’de toplanmaya başladılar. Zilhicce’ye beş gün kala öğle namazını eda ettikten sonra ehl-i beyti ve ashabı ile Medine’den yola çıkarak, Zülhuleyfe’de ihrama girip öğle namazından sonra kırk bin hacı ile Mekke-i Mükerreme yoluna koyuldular. Zilhicce’nin dördüncü (Pazar) günü sabah erkenden büyük bir hac kafilesi ile Mekke’ye vardılar. Benii Şeybe kapısından Harem-i Şerife girdiler. Hac mevsimi o günlerde mart ayında idi. Cuma günü arife olup Nebiler Nebisi Fahri âlem (s.a.s.) yüz bin kadar Müslüman hacı ile haccı ekber eylediler.

Veda Hutbesi kervanı…

Efendimiz (s.a.s.) son kez hac edenler aslında bir nevi veda hutbesi için kervana koyulanlardı. Mübarek Efendiler Efendisi (s.a.s.) o gün gayet müessir bir hutbe okudular ve hutbede cahiliyet devrinden kalan kan davalarını yasak etti, faizi kaldırdı ve şöyle buyurdular:

“Ey İnsanlar! Sizin, kadınlarınız üzerinde haklarınız vardır. Amma onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Onlar sizin hukukunuza riayet etmelidir, siz de onlara güzel muamele etmelisiniz.

Mü’minler hep birbirinin kardeşidir. Bir kimseye – rızasıyla vermesi hariç- kardeşinin malı helal olmaz.

Ben size lazım olan ahlakı tebliğ ettim ve size iki güzel emanet bıraktım ki onlara sarıldıkça hiçbir vakit dalalette kalmazsınız. Onların biri Allah’ın kitabı olan Kuran’dır ve diğeri Peygamberin (s.a.s.) sünnetidir.”

Allah Rasulu (s.a.s.) Mina’da okuduğu hutbesinde ümmetine hitapları: “Her birinizin kanı ve malı diğerine haramdır. Kıyamet gününde Rabbinizin huzuruna geleceksiniz. O da amellerinizden soracak ve amellerinizin karşılığını verecektir. Sakın benden sonra küffar gibi fırka fırka olup da birbirinizin boynunu vurmayasınız.”

Bilen bilmeyene tebliğ edecek!

Daha birçok dini hükümleri beyan ettikten sonra “ Ey İnsanlar! Tebliğ ettim mi?” diye sordu. Ashabı Kiram’ın “evet” demeleri üzerine mübarek ellerini göğe kaldırarak “Şahit Ol Ya Rabb! Şahit Ol Ya Rabb! Şahit Ol Ya Rabb!” diye nida ettiler.

“Burada bulunanlar bulunmayanlara tebliğ etsinler.” buyurdu ve Sevgililer Sevgilisi (s.a.s.) sevgili ümmetine veda etti.

Topukları üzerinde geri dönenlerden olmayalım!..


Peygamber Efendimiz (s.a.s.) vefatından sonra Hazreti Ebubekir bir hutbesinde; Veda Haccı günlerini hatırlatarak, Efendimiz (s.a.s.) vefatından sonra şeytanın insanların ensesine daha bir şevkle oturduğunu, onları eski sapıklıklarına geri çevirdiğinden bahsediyordu. Ve şu ayeti celile’yi okuyarak bir nevi insanları silkeliyordu. "Muhammed sadece bir peygamberdir ve ondan önce de nice Peygamberler gelip geçmiştir. Eğer o ölür veya öldürülürse topuklarınız üzerinde geriye mi döneceksiniz? Kim topukları üzerinde geriye dönerse bilsin ki o Allah'a hiç bir zarar veremez! Muhakkak Allah şükredenlerin mükâfatını verecektir!"(Ali İmran suresi 144.ayet)Hatice Tüfekci

http://www.dunyabizim.com/index.php?aType=haber&ArticleID=5684
    Puanlama sonucu puan (2,6)
    1     2     3     4     5    

Toplam (548) oy kullanilmis.

Yazar: Hatice TÜFEKÇİ
Tarih: 6.01.2012 04:30:54
Okunma : 5203

Toplam (5) yorum yapilmis.
 
 isim      mail (gizli kalacaktır)

Beni Hatırla
OqTmlWSFlm  26.01.2015 13:38:16
Artelcis like this are an example of quick, helpful answers.
KpQyqdTILOj  27.01.2015 01:58:52
Your answer was just what I <a href="http/onynocwkaaw.com">nedeed.</a> It's made my day!
8OsQ5w5n7S  28.01.2015 21:04:44
AtakanCevik / 04 Haziran 2012</a>e7ok uzun zamır takip edrodiyum, son temas ı okuyunca ilk temas programını bitiriyorsunuz sım, meğer her şey bitiyormuş. ne kadar fczfcldfcğfcmfc tarif etmeye gerek duymuyorum, diğer bire7ok kişi gibi benim de gfcnlfck rutinime df6nfcşmfcştfc sizi izlemek. programlarınızı incelediğiniz oyun hakkında bilgi almak ie7in falan izlemiyordum, siz oyundan anlayan iki doğru dfczgfcn abimdiniz ve oturup daha f6nce hie7bir serisini oynamadığım bir oyundan bile bahsetseniz o sohbetten keyif alırdım. e7oktan alıp oynadığım bir oyunun bile incelemesini gf6rsem ae7ar izlerdim sizi. sırf sizin yorumlarınızı duyabilmek ie7in. şimdi bu şansı bir daha asla diyemesem bile uzun sfcre yakalayamayacağımı biliyorum. ve sadece buna fczfclfcyorum.herkes kapanmaması ie7in kendilerince e7areler fcretiyor ama ben eminim ki siz bu sitenin ayakta kalmasını en e7ok isteyenler olarak bunların hepsini daha f6nce dfcşfcndfcnfcz, sfczgee7ten gee7irdiniz. belki bu fikirlerin hepsi gere7ekleştirilebilir şeylerdir ama bana kalırsa fcyelerden para toplanması demek bizim bildiğimiz konsolfcssfcnfcn değişmesi demek. olay f6yle herkes 5 lira verse mantığından f6te değil arkadaşlar. bu e7ok sevdiğimiz; yfczlerine, seslerine alıştığımız iki abim dediğim adamlar bu işi keyif aldıklarından dolayı yapıyordular. ama kameranın karşısına gee7ip yeni incelemelerini yapma şansını bizim cebimizden e7ıkan paralar sayesinde elde ettiklerinin bilincinde olacaklar ve bundan dolayı eski karşılıksız samimiyet ortadan kalkacak. f6yle olacağına hie7 olmasın daha iyi. sizi bu samimi halinizle sevdik, aklımızda hep f6yle kalın.sırf bunları yazmak ie7in fcye oldum. belki diğer onlarca mesaj arasında bu mesajımı gf6rmeyeceksiniz bile. derler ya her gfczel şeyin bir sonu vardır, siz bu tezi e7fcrfctenler olsaydınız keşke. daha başka bir sfcrfc keşke var bahsedilecek lakin ne fayda hayatımda tanıdığım nadir gfczel insanlardan ikisi olarak kalacaksınız hafızamda. hoşe7akalın ve bfctfcn o programlar ie7in teşekkfcrler! Cevaplamak ie7in giriş yapın</a> http/gvddyg.com [url=http/lfdrkl.com]lfdrkl[/url] [link=http/ghzjqesnyp.com]ghzjqesnyp[/link]
plBP6QVaC3ai  29.01.2015 14:45:41
Mehmet Murat Cil</a> / 05 Haziran 2012</a>Dfcnyada işini bu kadar gf6nfclden ve sevecen yapan<a href="http/agsoxhkylb.com"> isalnanr</a>ında olduğunu bize gf6sterdiğiniz ie7in ayakta alkışlıyorum sizi.Saygı duyuyoruz bu kararınıza e7fcnkfc f6ylece ae7ıklanacak bir karar değil bu. Arkadaşlarımın iyi niyetli yorumlarına rağmen oooo ne kadar da sevenimiz varmış, biz bırakmasak mı acaba,,, haydiiiii demek e7ok kolay değil sanıyorum. Anlatış bie7iminizden ve zaten de sf6yleyişinizden fczerine kafa yorulmuş bir karar olduğu kanaatine varıyorum. Bu kadar emek vererek yoktan varettiğiniz birşeyi bitirmek bizlerden daha fazla sizleri fczfcyordurczfclfcyorum. c7fcnkfc samimi ve sevecen yorumlarınızı belki bir daha duyamayacağım/izleyemeyeceğim. c7fcnkfc oyunu almadan f6nce bizimkilerden bir dinleyelim bakalım diye dfcşfcnemeyeceğim artık. c7fcnkfc işten eve geldiğimde eşimin nerede kaldın ya! Hadi bilgisayarı ae7tım. Konsolfcssfc falanca programı yapmış, yfckleniyor; yemeğimizi yerken onu seyredelim dediğini duyamayacağım. c7fcnkfc onbeş yaşındaki yeğenimin beni arayıp e7ok sfcper bir program yapmışlar dayı, kesin izlemen lazım. Ben senden f6nce seyrettim dediğini duyamyacağım artık. c7fcnkfc eşimle cesaretimizi toplayıp hadi bir yorum yazalım şu programa e7ok gfczel olmuş dediğimizde; cfcmledeki noktalama işaretlerine dikkat edelim ayıp olmasın diye dfcşfcnemeyeceğiz artık. c7fcnkfc her haber programı başlangıcında merhaba arkadaşlar diye elini sallayan murat abiye bende merhaba sana diyerek el sallayamayacağım artık. c7fcnkfc istenmeyen bir misafir eve geleceğini sf6ylediğinde, ie7imden sizleri kastederek bu akşam misafirlerimiz var, başka bir akşam yapalım diyemeyeceğim artık. c7fcnkfc kırk yaşıma geldiğimde acaba bende bf6yle birşey yaparmıyım diye dfcşfcnemeyeceğim. c7fcnkfc bu oyun fosurtur vb. sf6zlerine kızıp bir daha ae7masak mı? dedikten hemen sonra yayınlanan programı seyretmeye dalamayacağım. Tfcm bu hatıralar ie7in teşekkfcr ediyoruz. İnanıyoruz ki devam edeceksiniz Saygı ve sevgilerimizleMurat ve Evrim c7İLCevaplamak ie7in giriş yapın</a>
xsjbUVJdm  30.01.2015 11:12:34
wustti</a> / 04 Haziran 2012</a>arkadaşlar reel dfcşfcnemiyosunuz hie7 biriniz yaş ormatalası kae7 onu da bilmiyorum ama murat abi ve onur anlıyorlar beni sanırım.1-ev ortamı samimiyet diyosunuz adamlar da e7ıkmış samimi bi şekilde anlatmışlar ve mantıklı bence. biz hala sorun o değil diyosunuz zamanmış filanmış. e kardeşim hem samimi ortam diyosun hem adamlara inanmıyosun insaf 2-bu işlerin ie7inde biraz tecrubesi olan bilir ki burdan klavye kahramanları e7ok olur. tamam deseler hesap no verseler burdaki insanların %90 ı para yatırmaz. hadi ilk ay yatırılsa bile 2. ay yine aynı şey olur ve bu kez e7ok komik olur site yeniden kapanır vs. bunu onlar da biliyor zaten.3-ben burda insanların duygularını ae7ıklamasına bişey demiyorum ama herkes kendini dfcşfcnfcyor. yok blog muş yok youtube muş. yahu adamın tek işi bu geliri olmazsa neyle yaşayacak bu adam bunu dfcşfcnen yok. para veririz cart curt diyenler 2. maddeyi okusunlar.bunu sadece Nathan Drake e yazmadım. topluca yazdım. bugfcn gidin donanımhaber in sitesine yorumlara bakın yfczlerce yorum oluyor her bi haberde. konsolfcssfcn e heralde daha f6nce bu kadar yorum alan bi program yoktur sanırım. o da sitenin kapanış videosu. artık olaya reel bakın konsolfcssfc bitti. kf6tfc oldu ama df6nfcşfc yok. ha aranızda bi babayiğit varsa fcstlensin komple masrafları adam gibi altyapı olsun o zaman ayrı. ama 10 tl -20 tl ile olacak iş değil bu.neyse uzatmanın alemi yok murat abi ve onur anlamışlardır beni. keşke bf6yle olmasaydı ama. bu karar e7ıktığına gf6re başka e7are kalmamış demektir. inşallah daha başarılı projelerde yine buluşuruz.Cevaplamak ie7in giriş yapın</a> http/iezrlorlczq.com [url=http/yjqrebvvsg.com]yjqrebvvsg[/url] [link=http/syclteptd.com]syclteptd[/link]

© 2011 Copyright Hatice Tüfekçi