Ana Sayfa Blog Yazı detayları
ENGELLİNİN GÜNÜ KUTLANIR MI?Bookmark and ShareEngellilerin kutlanmaktan hoşnut olmadığı bu günde biz engelli adayı olan vatandaşlar için mesajlar topladık..
Dün, 3 Aralık Dünya Engelliler günüydü. Öyle ki çok sevdiğim engelli arkadaşımı dahi röportaj yapmak için ikna edememiş, bu hususta kapalı kutularda sakladığı duyguları öğrenememiştim. Hal böyle olunca yolu ve yöntemi değiştirerek, bir kişinin sesi olmaktan ziyade birçok engelli kardeşlerimin sesine kulak vermek istedim.

81 ilden belediye başkanları engelli vatandaşlar için ihtiyaçlarını karşılayan, bilhassa akülü arabaları dağıtarak onların yanında olduklarını gösterdiler. Evet, göstermişlerdi göstermelerine ama bir de engelli vatandaşlarımıza bu günlerinin nasıl geçtiğini kısa kısa sorduğumuzda memnun olan da var olmayan da…

Onlar isimleriyle değil, şehirleriyle konuşmak istiyorlar. Resimlerini dahi vermekten sakınan kardeşlerimiz şehirlerinde, engelliler için kolay yaşanabilir alanlar istiyorlar. Bir günde değil, her günde hatırlanmak istiyoruz diyen kardeşlerimiz; belediye başkanlarına seslenerek, rampalara, yollara, direklere, aleladelikten uzak kendilerine has alanlar istediklerini dile getirerek söze başlıyorlar.

Kayseri

Bugün ve bugünden önceki, yaşayacaksak bundan sonraki her günümüz için evet biz birer engelliyiz. Engelli komşu oluyoruz, engelli kardeş ve arkadaş oluyoruz ama engelli “EŞ” olamıyoruz. Çok üzücü bir hal bu! Rabbim helal kılıyor ama aileler işitme engelliye, görme engelliye, benim gibi felçli insanlara oğullarını vermiyorlar ne yapmalıyız bu durumda. İşte engel bu! Aşılması gereken de bu!

İstanbul

3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutlamıyorum. Bugünü lanet bir gün ilan ediyorum. Çünkü engelli olmak hoş bir şey değil ki kutlayayım ya da sevineyim. Bugün çakalların reklam yaptığı bir gündür. 364 gün acı çekip 1 gün onu kutlamak saçmalık... Bizleri çok düşünüyorlarsa eğer yanımızdalarsa sağlık rant kapısı olmamalıdır. Parası olan tedavi olup parası olmayan sakat olarak ölümünü beklememelidir.

Rize

Şehrimde bana özel ne var? Söyler misiniz ne var? Alışveriş yapamıyorum. Yollarda akülü arabamı kullanmak ise zulüm. Benim Türkiye’deki belediye başkanlarımızdan bir ricam olacak: Hepsi de otursunlar bir akülü arabaya, gezsinler bakalım şehirlerini. Hodri meydan diyorum! Biri de desin ki ben gösteririm, benim engelliler için yollarım kaymak gibi. Bu günde bunu bize göstersinler bakalım. Düşüncelerimize yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

Aydın

Biz engellileri sadece bir gün hatırlayıp ve bu günü kutlamaya kalkan engelsiz engellilerin günü olsa gerek bugün. Ben de bu tür engelsiz engellilerin gününü kutlarım.

Şanlıurfa / Ceylanpınar

Bugün dünya engelliler günü... Dünyaya ayak basan her insan engellidir. Bugün kurtuluş olsun engellilikten... Bu da bir hayal olsun…

Balıkesir / Bandırma

Tek temennimiz bir gün tüm dünyada hiç bir engelli kalmaması...


Ankara / Yeni Mahalle

Sanırım engelliler gününü kutlamak değil de, bizlerin hatırlandığı gün olarak düşünmemiz gerekiyor. Kutlama bana da ters geliyor. Sanki iyi ki engelli olmuşum der gibi kutlamak... Yalnız ben de yılda sadece bir gün hatırlanmak istemiyorum. Bizler bu yaşamın içinde her gün varız. Yaşam şartlarımızın kolaylaştırılmasını istiyorum.


Bodrum - Muğla

Facebook iletime yazdığım yazı aynen budur:

"Lütfen engelliler günümü kutlamayın! Hatta hiçbir engellinin kutlamayın! Lütfen mantıklı olun, duygusal saf olmayın! Engellilik kutlanılacak bir şey değildir. Bir titr değildir; öğretmenler gününe, tıp bayramına, polis haftasına benzemez. Kurban bayramına benzer; kurbanların bayramı kutlanır mı? Neyse işin özü illa düşünceli olacaksanız sadece bir gün değil her gün olun; kaldırımları, mekânları, tuvaletleri ve park yerlerini düşünün!"

Mersin / Toroslar

Tek temennim sadece bugün hatırlanmamak ayrıca tüm engelli kardeşlerimin kamuda işe girmesi...

İstanbul - Sinop

Benim tek dileğim, engellilere destek olmayanların, köstek olmamaları... Diyojenin bir lafı vardır: “Gölge etme başka ihsan istemem senden.”

İstanbul

Ülkemizde evet bazı sıkıntıları sorunları dile getirmek, yetkililerin adeta gözüne gözüne sokabilmek için bu tür belli başlı günler olabilir bunu anlayabilirim. Fakat anlayamadığım şimdi ben engelli oluşumu mu kutlayacağım? Neyi, ne için kutlayacağım? Bunu hiçbir zaman anlamadım anlayamayacağım da.

Neyse ben yine geleneği bozmayayım,

Engelliler Gününüz kutlu olsun.

Yaşamda yerimi almam için önüme engeller koymayın yeter!

Hakan Cantürk / Bursa

Engelli sağlık problemlerimizle mücadele içinde olmak ve hayat- iş mücadelesi içinde olmak ne kadar zor ise bizlere engel olanlarla mücadele etmek de bir o kadar zor. Bugün 3 Aralık Engelliler Günü münasebetiyle pastalar kesildi güzel duygular düşünceler zikredildi. Güzel ortamdı fakat sadece kendi iş arkadaşlarım arasında oldu. Yöneticilerden kimse yoktu. İsterdim ki onlar da yanımızda olsun. Günün anlam ve önemini hatırlamış arkadaşlar. Duyarsız kalmamışlar yine de teşekkür ediyorum.

Bence engelli evli çiftlere hayatlarının kolaylaşması için su ve elektriğin yarı fiyata olması, sosyal olmaları için psikolojik destek verilmesi gerekir. Bekâr olanların evlenmeleri teşvik edilmeli. Eğitimde, sağlıkta tam destek verilmeli. Mesela üniversite okumak istiyorum ama kayıt parası nedeniyle okuyamadım. Birçok derdimiz var ama inşallah zamanla aşarız diye umut ediyorum.

Ben erken emekli olamıyorum. Alınan haklarımızı geri verilsin. 3600 iş gününde emekli olabilirken artık emeklilik 18 yıla çıktı. Normal insan bile zamanla sağlığından oluyor. Bir de özürlüleri düşünün. Hayatımızı kolaylaştıracak kanunların acilen çıkartılması gerekiyor. Kimi kurumların keyfe göre heyet raporu yeniletmek istemeleri bizi mağdur ediyor. Doktorlar karşısında maskara oluyoruz. Ülkemiz genelinde sorunlarımız bitmiyor, Allah’tan ümit kesmiyorum. Vesselam.

Hatice Tüfekci

http://www.dunyabizim.com/index.php?aType=haber&ArticleID=5037    Puanlama sonucu puan (2,5)
    1     2     3     4     5    

Toplam (613) oy kullanilmis.
Bu yazi icin oy kullanmisiniz..

Yazar: Hatice TÜFEKÇİ
Tarih: 6.01.2012 07:20:59
Okunma : 6110

Toplam (0) yorum yapilmis.
 
 isim      mail (gizli kalacaktır)

Beni Hatırla
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış.

© 2011 Copyright Hatice Tüfekçi